معرفی مرکز اورژانس ۱۱۵ گناباد

ایجاد شده در ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۱۲:۴۵ بعد از ظهر
 
 
 
مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی شهرستان گناباد با نام مرکز اورژانس 115 در سال 1375 با تعداد 12 نفر پرستار،بهیار و راننده و تعداد شش دستگاه آمبولانس متعلق به بیمارستانهای شهرستان تاًسیس و شروع به فعالیت نمود. این مرکز در سالهای بعد با استخدام نیروهای تخصصی از قبیل کارشناس ارشد و کارشناس پرستاری، کارشناس و کاردان فوریتهای پزشکی و بیهوشی و کاردان اتاق عمل اقدام به تکمیل پرسنل خود نمود. با تصویب طرح پوشش فراگیر اورژانس 115 و با تلاش مسئولان در سال 1378 اولین اورژانس 115 جاده‌ای در بجستان راه‌اندازی شد . متعاقب طرحهای مصوب در سال 1383 مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی شهرستان اقدام به تاًسیس دو پایگاه اورژانس115 جاده‌ای عمرانی و کلات نمود و در ادامه با پیگیریهای مداوم در سال 1384 موفق به کسب مجوز و راه ‌اندازی پایگاههای اورژانس 115 جاده‌ای در یونسی و بیمرغ شد. دراسفند ماه همان سال نیز به یمن و مبارکی سال پیامبر اعظم (ص) ، پایگاه های اورژانس جاده ای کاخک و هلالی راه اندازی شد. همچنین در بهمن ماه 1385 پایگاه اورژانس 115 جاده‌ای سردق در محور بجستان به بردسکن نیز به بهره‌ برداری رسید و طی سال های متوالی تاکنون پایگاه شماره 2 شهری در نوقاب و پایگاه های اورژانس جاده ای در روستاهای سنو ، زین آباد ، نجم آباد ،گیسور و جزین راه اندازی شده اند .
 
اورژانس هوایی
 
با توجه به موقعیت گناباد از نظر قرار گرفتن در جنوبی ترین نقطه خراسان رضوی ، نقطه تلاقی و ارتباط چهار استان، وجود برخی جاده های پر تردد و پراکندگی جمعیتی حدود یک و نیم میلیون نفر در جنوب استان، ضرورت خدمت رسانی به مردم منطقه ، زوار حرم شریف رضوی و لزوم ایجاد سرعت بخشی در امداد و نجات در زمان حوادث و حفظ جان بیماران ، مصدومین و کاهش تلفات به مصداق آیه ی شریفه ی (وَ مَن أَحیَاهَا فَکَأَنّمَا أَحیَا النّاسَ جَمیعًا) راه اندازی اورژانس هوایی گناباد به همت ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر جواد باذلی و مساعدت های جناب آقای دکتر کولیوند ریاست محترم سازمان اورژانس کشور و همکارانشان در اداره اورژانس هوایی در تاریخ دوم تیرماه سال 1397 اجرایی گردید.
 
 
 
در حال حاضر این مرکز با داشتن دیسپچ فعال مجهز به شش خط ورودی ، سیستم ضبط مکالمات ، برق اضطراری آنلاین ، شبکه ی فیبر نوری و اینترنت ، همچنین 2 پایگاه اورژانس 115 شهری و 13 پایگاه جاده ای مجهز به سیستم آسایار ، جی پی اس (GPS) و ارتباط رادیویی دیجیتال و همچنین دارا بودن بالگرد اختصاصی اورژانس بصورت 24 ساعته آماده خدمت به همشهریان و هموطنان عزیز می باشد.